Charakter prawny art. 37a k.k.

Zbliżamy się do rozwiązania zagadki art. 37a k.k. W listopadowo-grudniowym „Przeglądzie Sądowym” odkrywam kolejne karty w dyskusji o charakterze prawnym tego przepisu, ustosunkowując się do argumentów zaprezentowanych w dotychczasowej literaturze.

A jest ich sporo – poszczególni autorzy zajmowali następujące stanowiska w sprawie charakteru prawnego art. 37a k.k.:
1) modyfikator ustawowego zagrożenia karą;
2) dyrektywa sądowego wymiaru kary, określana także zamianą kary;
3) dyrektywa czy instytucja ustawowego wymiaru kary, określana także sankcją zamienną;
4) nadzwyczajny wymiar kary niebędący nadzwyczajnym złagodzeniem kary;
5) swego rodzaju nadzwyczajne złagodzenie kary.


Opracowanie zostało już wytezowane w LEXie i można je odnaleźć pod art. 37a k.k. Stoję na stanowisku, że art. 37a k.k. jako tzw. przepis przednawiasowy dookreśla ustawowe zagrożenia karą za popełnienie czynów zabronionych, których sankcja została opisana w sposób niekompletny w poszczególnych przepisach typizujących jako kara pozbawienia wolności nieprzekraczająca 8 lat.

Oznacza to, że sankcje prima facie jednorodne bądź w ograniczonym zakresie różnorodne, występujące w przepisach typizujących przestępstwa, stają się zagrożeniami alternatywnymi bądź jeszcze bardziej różnorodnymi za sprawą modyfikatora określonego w art. 37a k.k. (teza 1 powyżej).

Słowem: art. 37a k.k. jest abstrakcyjnym modyfikatorem ustawowego zagrożenia karą, wprowadzającym do sankcji kary alternatywne będące podstawą zwyczajnego wymiaru kary.

 

Zobacz więcej

Mikołaj Małecki, Charakter prawny art. 37a k.k., „Przegląd Sądowy” 2016, nr 11–12, s. 184–198.

4 komentarze:

 1. Moim zdaniem art. 37a k.k. pełni taką samą rolę jak poprzednio art. 58 § 3 k.k. Mam tylko wątpliwość czy art. 37a k.k. może mieć zastosowanie dla przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności przekraczających 5 lat (w związku z obecną treścią art. 58 § 1 k.k.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten pogląd nie znajduje uzasadnienia. Myślałem o tym na wiele różnych sposobów i wszystko wskazuje jednak na to, że pełni on inną funkcję - ogólnego modyfikatora sankcji.

   Usuń
 2. Pytanie trochę nie na temat, ale mam nadzieję że Pan Doktor zaspokoi moją ciekawość - kiedy można spodziewać się ukazania Komentarza do Kodeksu karnego tomu II art. 117 - 277k.k.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście nie na temat :) Powinien ukazać się niedługo, bo z tego co wiem jest już napisany :)

   Usuń

Proszę o komentarze ściśle związane z tematem. Proszę o komentarze merytoryczne i zgodne z prawdą. Będę wdzięczny za uzasadnianie wypowiedzi, choćby w dwóch-trzech zdaniach. Z uwagi na to, że gospodarz bloga ponosi odpowiedzialność za treści, które się na nim znajdują, usuwane będą wszelkie komentarze naruszające prawo lub dobre obyczaje. Tematy, o których chciałbyś przeczytać na blogu, możesz przesłać mailem albo przez Facebooka